Strona główna
Nasza praktyka
Zakres usług
Nowości
Galeria
Kontakt
Vademecum Pacjenta
Linki

Radiowizjografia

W naszym gabinecie zdjęcia zębowe wykonujemy przy pomocy radiowizjografii firmy Trophy

Radiowizjografia
OBRAZ CYFROWY W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Twórcą pierwszej radiowizjografii® jest francuska firma Trophy która jako pierwsza na świecie opracowała i wprowadziła do sprzedaży systemy cyfrowe do stomatologii. Od 1982 roku kiedy Dr Francis MOUYEN wraz z Trophy opracował i opatentował system RVG, minęło już ponad 20 lat i w tej chwili w sprzedaży jest już 6 generacja tych urządzeń. RVG wraz z kamerą wewnątrzustną, aparatami rentgenowskimi i oprogramowaniem Trophy Windows tworzy najbardziej skuteczny system diagnostyczny na świecie


Do czego służy radiologia w stomatologii ?

 • podstawowe narzędzie do diagnostyki

 • Wykrywanie patologii

 • Kontrolowanie przeprowadzanego zabiegu

Dlaczego obraz cyfrowy a nie analogowy (na kliszy) ?

 • Aby Zminimalizować dawkę promieni rentgenowskich - Radiowizjografia pozwala obniżyć dawkę promieni rtg w stomatologicznych zdjęciach wewnątrzustnych aż o 90 %. W praktyce w miejsce 1 zdjęcia wenątrzustnego wykonanego na kliszy, można zrobić 4 do 5 zdjęć metodą cyfrową za pomocą radiowizjografii (RVG).

 • Aby szybko i w każdej chwili otrzymać zdjęcie
  (czas oczekiwania od naświetlenia zęba do otrzymania obrazu na ekranie to 2 sekundy, wobec średnio 5 minut przy kliszy tradycyjnej) - oszczędność czasu pacjenta i lekarza

 • Aby lepiej wykorzystać informacje zawarte na zdjęciu ( na ekranie komputera obraz jest kilkadziesiąt razy powiększony, co pozwala tak lekarzowi jak i pacjentowi szczegółowo obejrzeć zdjęcie)

 • Aby Ułatwić procedurę radiologiczno - diagnostyczną (natychmiastowe zdjęcie, obraz powiększony, przetwarzanie komputerowe w oprogramowaniu Trophy Windows pozwala przeanalizować najmniejsze detale i je pomierzyć co do milimetra)

 • Aby ułatwić Komunikacja pomiędzy lekarzem a pacjentem - obraz zębów kilkadziesiąt razy powiększony na ekranie komputera jest znacznie bardziej zrozumiały i czytelny dla pacjenta w porównaniu do kliszy rtg o rozmiarach 3 cm*2 cm. Obraz cyfrowy pozwala lekarzowi dokładnie okazać pacjentowi to o czym mówi.

 • Aby ułatwić możliwość powtarzania zdjęć

 • Aby Informatyzowac dane diagnostyczne - Łatwy dostęp Do danych, możliwość przesyłania zdjęć internetem do konsultacji przez specjalistów

 • Aby ulatwić dostęp do danych (można analizować na przestrzeni wielu lat przebieg leczenia czy stan uzębienia w danym czasie)

Te wszystkie korzyści które daje radiowizjografia, sprawiają że cyfrowe urządzenia do zdjęć stomatologicznych wewnątrz i zewnątrzustnych stają się obowiązkowym wyposażeniem każdego nowoczesnego gabinetu stomatologicznego.

Nie bez powodu tak dużo się mówi o obniżaniu dawek promieniowania, ponieważ stomatologia XXI wieku nie może się obyć bez wykonywania wielu zdjęć rtg niezbędnych zarówno do diagnostyki, jak i do kontroli przebiegu leczenia. Takie dziedziny stomatologii jak implantologia czy endodoncja nie moglyby być skutecznie wykonywanych bez cyfrowych systemów radiologicznych.
Radiowizjografia jest bardzo ważnym elementem wyposażenia lekarza stomatologa, gwarantującym szybkie i skuteczne leczenie coraz bardziej wymagających pacjentów.

Zinormatyzowany gabinet stomatologiczny to:

 1. Komputer do przetwarzania i gromadzenia danych
 2. Radiowizjografia do wykonywania zdjęć cyfrowych wewnątrzustnych
 3. Aparat panoramiczny cyfrowy do wykonywania zdjęć cyfrowych zewnątrzustnych
 4. Kamera wewnątrzustna do komunikacji lekarz - pacjent
 5. Aparat cyfrowy (komunikacji lekarz - pacjent, + archiwizacja)
 6. Oprogramowanie do zdjęć rtg
 7. Oprogramowanie do prowadzenia gabinetu (terminarz, wprowadzanie zabiegów, księgowość)© 2004 Agawit
realizacja: Studio Internetowe e-zycie.pl